Honzik & Besi

Honzik

Honzík je neobvykle veselý a chytrý kluk. Jeho rodiče ho milují nejvíc na světě. A proto, když si všimli, že jeho vývoj neprobíhá tak, jak by měl, byli opravdu znepokojeni.

Odmala má Honzík problémy s rovnováhou a prostorovou orientací. Často padá, čímž si může lehce ublížit. Ani komunikace s jinými lidmi pro něj není jednoduchá. Mívá záchvaty vzteku a úzkosti. Velmi často brečí a má strach z lidí, což mu znesnadňuje hledání přátel. Lékaři Honzíkovi diagnostikovali autismus a mírnou mentální retardaci. Chlapec a jeho rodiče to nemají jednoduché – musí projít několikaletou terapií, pořád navštěvovat odborníky a s nemocí neustále bojovat. Honzovi rodiče jsou z toho již moc unavení, ale přesto chtějí svému synkovi za každou cenu pomoci!

Ukázalo se, že existuje způsob, jak mu pomoci. U dětí s onemocněním tohoto typu má výborné výsledky canisterapie, to znamená léčba pomocí speciálně vycvičeného asistenčního psa. Psí fyzioterapeut nenápadně pomáhá s procvičováním věcí, které za normálních okolností děti nemají rády. Pes je také skvělý kamarád, který dodává dětem odvahu při jednání s vnějším světem. Takový pes by Honzíkovi moc pomohl, ale obrovské náklady spojené s jeho nákupem a školením si chlapcovi rodiče nemohou dovolit. Friendly Finance a školicí středisko Helppes v Praze se jim rozhodly pomoci. Po dlouhém hledání se povedlo najít ideálního psa, který bude schopen splnit tento jedinečný úkol. Pravě teď pes prochází školením. Pokud vše půjde podle plánu, za rok bude mít Honzík novou, čtyřnohou kamarádku – Besi.